A Gödi Samsung SDI működésével kapcsolatos zajpanaszok kivizsgálására irányuló felmérés és monitorozás elvégzése

Összefoglaló a gödi zajmonitor első 4 hónapjának eredményeiről

Bevezetés, a feladat meghatározása

A pályázati felhívásnak megfelelően egy „monitor” zajmérő műszert helyeztünk ki Gödön, a Hernád közben egy lakóház teraszára, kb. 4,5 m magasságban. A műszer folyamatosan méri az alábbi paramétereket:
– egyenértékű A-hangnyomásszint (LAeq)
– 40 Hz – 12 500 Hz tercsávokban az egyenértékű (lineáris) hangnyomásszint
– 30 és 100 dB között 1 dB-enként a legfeljebb 2000 ms-onként gyűjtött (LAF) zajszintek statisztikai eloszlása
– meteorológiai paraméterek: szélsebesség, szélirány, léghőmérséklet, relatív páratartalom, csapadék, légköri stabilitás
A megfelelő helyszín hiányában csak 2022. októberében sikeült kihelyezni az időjárás állomást 5 méter és 0,5 méter magasan. (A késői kihelyezés miatt ez a dokumentum nem tartalmazza az időjárásmérés adatait.)
A monitorvizsgálatokon kívül helyszíni méréseket is végeztünk, egyelőre leginkább az üzem zajkibocsátásának meghatározása céljából.

A mérési környezet leírása

A zajmonitor műszerét a Hernádi köz 15. sz. lakóház hátsó teraszán, kb. 4,5 m magasságban helyeztük el. Vizsgálat helyszíne mintegy 900 m-re van a vizsgált üzemtől.

Az időjárásállomást az üzem és a zajmonitor között egy ipartelepen helyeztük el.

A zajvizsgálat általános adata

A vizsgálat során használt műszerek:
A zajmonitor: Sinus Tango plus precíziós integráló zajszintmérő
(gysz:00001954) Az időjárásmérő: 2 db időkép által gyártott
időjárás állomás.
A személyes mérésekhez:
CEL 593 C1M típ. prec. integráló zajszintmérő Svan 959 típ.
precíziós integráló zajszintmérő A műszerek kalibrálásához:
CEL 284/2 típ. akusztikai kalibráló
Alkalmazott előírások
284/2007. (X. 29.) Korm. rendelet a környezeti zaj és rezgés elleni védelem egyes szabályairól 93/2007. (XII. 18.) KvVM rendelet a zajkibocsátási határértékek megállapításának, valamint
a zaj- és rezgéskibocsátás ellenőrzésének módjáról 27/2008.
(XII. 3.) KvVM-EüM együttes rendelet a környezeti zaj- és rezgésterhelési határértékek megállapításáról MSZ 18150-1:1998
A környezeti zaj vizsgálata és értékelése

A monitorvizsgálat eredményei

Zajvédelmi előírások
A 27/2008. (XII. 3.) KvVM-EüM e. rendelet 1.§ (3) pontja szerint
a vizsgált kisvárosias területen a Határérték (LTH) az LAM megítélési szintre:

  • nappal 50 db
  • éjszaka 40 db

A megítélési idő, nappal (6:00-22:00) a legnagyobb zajterhelést
adó folyamatos 8 óra, éjjel (22:00-6:00) a legnagyobb zajterhelést adó fél óra. Ezért is a monitor eredményeit elsősorban félórás egyenérték szintben jelezzük ki.

A vizsgálat feldolgozása, eredményei:
Megvizsgáltuk a 125 ms-os (LAF) értékek eloszlását nappal (6-18), este(18-22) és éjszaka (22-6). Az éjszakai méréseket kétfelé
bontottuk: nyári és őszi eredményekre. A határt önkényesen szeptember 15-ével húztuk meg, mivel ezután egy komolyabb lehűlés következett.
A nappali és esti eredmények sok olyan összetevőt is tartalmaznak, ami valószínűleg nem a vizsgált üzemtől származik. Ezek elemzése még tart, így a jelen feldolgozás során az éjszakai eredményekre koncentrálunk.
Az éjszakai eredményekben a nyári időszakban megjelenő tücsökhangok jellegzetes frekvenciáit a félórás eredményekből eltávolítottuk.
Az 1-3. ábrákon a 125 ms-os eredmények sűrűségfüggvényei láthatók. Ezek az eredmények a nyers eredmények, vagyis mindenféle szűrés nélkül (az ezekből az adatokból nem kiszűrhető tücsökhangok nélkül) adjuk közre. Az ábrákról leolvasható, hogy az esti időszak nyáron zajosabb,
mint a nappali. Ez főként a ház körüli tevékenységekkel magyarázható, de a már megjelenő tücskök is komoly zajt okozhatnak, valamint a teraszon elhelyezett hűtőgép és az esetlegesen a szomszédban működő egyéb berendezések is zajforrást jelenthetnek.
Ezek miatt a bizonytalanságok miatt ebben az összefoglalóban csak az éjszakai eredményeket tarjuk elemzésre alkalmasnak.
Megjegyezzük, hogy az üzem jelentős távolsága miatt az időjárásnak is komoly befolyásoló hatása lehet nyáron a naplemente időszakában. Ez utóbbit majd tavasszal lesz alkalmunk részletesebben vizsgálni.



A 4. ábrán a 125 ms-os eredmények mellett a 30 perces eredmények sűrűségfüggvényeit is bemutatjuk.
A „nyáréj 30p” az 1 perces mérésekkel mért zaj LA95 95%-os statisztikai A-hangnyomásszintjeinek logaritmikus átlaga 30 –30 perc időtartamokra, a „nyáréj 30p szűrt” a 30 – 30 perc mérési időkben mért egyenértékű A-hangnyomásszintek a tücsökhangok kiszűrésével.

Megállapítható, hogy a tücskök okozzák a 45 dB feletti értékek jelentős részét (zöld színű görbe).
Megvizsgáltuk a túllépéssel érintett éjszakákat, részben a már említett LA95-os értékek átlagát nézve, és az egyenértékű A hangnyomásszintek átlagával is. Az éjszakai határérték a vizsgált területen 40 dB, de a monitorvizsgálatnál ennél nagyobb zajszintnél húzzuk meg a határt, hiszen döntően csak feltevésekre alapozhatunk. Ha a határt 42 dB-nél húzzuk meg, akkor a statisztikai szintek átlagát tekintve 56 olyan éjszaka van, amikor legalább egy félóra eredménye magasabb, mint 42 dB. A szűrt egyenértékű A-hangnyomásszintek átlagával számolva
108 ilyen éjszaka van. A sokéves tapasztalatunk szerint ilyen helyzetben az LA95-ös érték alkalmas arra, hogy egy folyamatosan működő zajforrástól származó zajterhelést a lehető legmegbízhatóbban meghatározzuk, így a továbbiakban a percenkénti LA95 értékek
átlagával számolunk. Az alábbi táblázatban a 40 dB-es határértékhez és a 42 dB-es küszöbértékhez tartozó túllépéses napok számát adjuk meg.
Az éjfél és 4:00 óra közé szorított időszak már biztosan az üzemtől származó zajokat tartalmazza.

Az alábbi táblázatban a lakók által bejelentett zajos napok dátumát mutatjuk be jelezve, hogy a monitormérés is mutat-e túllépést ezeken a napokon.
Megjegyezzük, hogy természetesen a bejelentések sem teljesek, továbbá nem feltétlenül csak határérték-túllépés esetén érzékeljük zavarónak a zavarónak a zajt.

A személyes zajmérések eredményei

Az alábbi táblázatban az általunk személyesen elvégzett helyszíni mérések eredményeit közöljük, a mérési pontok az 5. ábrán láthatóak.

*forgalmi zaj


Összefoglalás

Az eddigi vizsgálatok alapján kijelenthető, hogy a vizsgált üzem a távoli, monitor ponton is okoz túllépést. A téli időszakban ritkábban, aminek a legvalószínűbb oka a hidegebb időjárás miatti hűtésigény-csökkenés.
Tavasszal vizsgálnunk kell az esti- és reggeli növekedés okát is, ami látható a https://noisemonitor.prevenciokft.hu/god/2022 címen található grafikonokon. Szintén tavasszal tervezünk kitenni egy másik monitor műszert, a lakossági bejelentések alapján kiválasztott helyszínre.
Göd-Újtelepen teljesen egyértelmű a határérték-túllépés, folyamatosan 40 dB feletti zaj mérhető (SK102-SK105 pontok).Az eddigi bejelentések alapján megállapítható, hogy a csendhez képest még a hatérértéknél kisebb zajok is lehetnek zavaróak, mi viszont csak a határértéknek való megfelelést tudjuk vizsgálni. Szükségünk van viszont minél több bejelentésre, hogy megtaláljuk az összefüggést a zajkibocsátás és a zavarás között, amennyiben ez lehetséges. Továbbá a helyszíni vizsgálatok helyszíneit ezek alapján az adatok alapján tervezzük kibővíteni.

Budapest, 2022. november 18.